Doradca finansowy

W krajach zachodnich zawód doradcy finansowego zapewnia szanowaną i cieszącą się poważaniem pozycję społeczną. W Polsce ta profesja również staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak, ponieważ rośnie zainteresowanie inwestorów aktywnymi metodami lokowania środków finansowych i szybkim rozwojem rynku finansowego. Jednak należy zaznaczyć, że w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Włochy doradztwo finansowego jest licencjonowane, w Polsce jedynie doradztwo inwestycyjne (np. zawód maklera giełdowego). 

 

Rosnące zapotrzebowanie na doradztwo finansowe wynika przede wszystkim z niskiej świadomości społeczeństwa w dziedzinie finansów osobistych oraz znajomości narzędzi finansowych. W wielu szkołach wyższych powstały oferty kształcenia w tym zakresie. Pozwalają one na zdobycie odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, by móc profesjonalnie i kompetentnie służyć pomocą przyszłym klientom. Doradcą finansowym może zostać przede wszystkim osoba z wykształceniem wyższym w zakresie finansów, ekonomii i bankowości. Takie wykształcenie pozwoli lepiej odnaleźć się w tym zawodzie. 

 

Które z cech charakteryzują doradcę finansowego? 

– cierpliwość i wytrwałość pomagająca dogłębnie przeanalizować sytuację materialną klienta przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, 

– rozwaga i racjonalność, 

– entuzjazm i konsekwencja (nawiasem mówiąc cechy potrzebne w każdej branży). 

 

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

 

Doradca finansowy skupia się na doradztwie w zakresie wydatków, oszczędności, jak i planów inwestycyjnych klienta. Doradcy finansowi nie tylko wskazują jakie instrumenty należy użyć, ale również obserwują przebieg swoich działań – weryfikując i analizując podejmowane decyzje. Zanim jednak wybierzemy doradcę finansowego lepiej przekonajmy się o jego doświadczeniu i wiedzy, aby móc zaufać mu w prowadzeniu naszych spraw finansowych.

Przeczytaj także o wyborze formy opodatkowania w firmie.