Faktura zbiorcza, czyli oszczędność czasu i pieniędzy

Szukasz więcej informacji o księgowości dla firm? Koniecznie odwiedź naszą STRONĘ GŁÓWNĄ!
 
Za pomocą faktury zbiorczej przedsiębiorcy dokumentują kilka transakcji dokonanych na rzecz jednego kontrahenta. Możliwość wystawiania tego typu dokumentów nie jest jednak udokumentowana w ustawie o VAT, stąd też kwestia ta często budzi wątpliwości podatników. 
 
Mimo braku przepisów które uprawniałyby do wystawiania faktur zbiorczych, liczne interpretacje wydawane przez organy podatkowe jasno wskazują na możliwość sporządzania takich dokumentów. 
 
Faktura zbiorcza przede wszystkim musi dotyczyć kilku dostaw na rzecz jednego kontrahenta które miały miejsce w przeciągu jednego miesiąca. Powinna ona zostać wystawiona nie później niż do 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. 
 
Na fakturze zbiorczej powinny znaleźć się wszystkie elementy, które zawiera faktura standardowa. Prócz tego należy zamieścić na niej datę dokonania bądź zakończenia dostawy towarów oczywiście o ile data ta różni się od daty wystawienia faktury.
 
Wystawianie faktur zbiorczych wiąże się przede wszystkim z niższymi kosztami obsługi księgowej. Przyczynia się też do oszczędności czasu przez redukcję liczby wystawianych dokumentów.