Numerowanie dowodów księgowych

Kwestia numeracji dowodów księgowych wbrew pozorom sprawia ogromne trudności przedsiębiorcom, którzy bardzo często nie są pewni odnośnie tego jak wywiązać się z danego obowiązku. 
 
W większości przypadków przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z numeracji rocznej. Wówczas numerowanie dowodów księgowych rozpoczyna się wraz z początkiem roku podatkowego bądź wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Pierwszemu dokumentowi nadaje się numer 1, a kolejnym numery następne aż do końca roku podatkowego bądź do zawieszenia działalności. Innym sposobem numeracji jest numerowanie miesięczne.
 
W większości przypadków to podatnicy decydują o tym jak będą ewidencjonować dokumenty firmowe. Co jednak ważne, księgowa musi pozwolić na jednoznaczną identyfikację zdarzeń gospodarczych. Pozycje muszą być zatem numerowane po kolei tak aby się nie powtarzały, co znaczy że nie może istnieć więcej niż jedna pozycja pod tym samym numerem. 
 
Dowody księgowe należy grupować chronologicznie kolejnymi numerami. Zmianę z rocznej numeracji na miesięczną bądź odwrotnie podatnik może dokonać w każdej chwili optymalne okazuje się jednak czynienie tego na przełomie roku.  
 
Zobacz również: Wybór formy opodatkowania