SAMODZIELNA KSIĘGOWOŚĆ

Każdy przedsiębiorca ma możliwość wyboru tego czy księgowość swojej firmy będzie prowadził samodzielnie, czy zdecyduje się na zlecenie tego firmie zewnętrznej (o tym przeczytasz w tym artykule)). Prawdą jest, że samodzielna księgowość nie wymaga od księgowego ściśle określonego wykształcenia lub certyfikatu. Konieczne jest napisanie o dwóch podstawowych zaletach prowadzenia księgowości samodzielnie.


Mianowicie chodzi o to, że samodzielna księgowość pozwala na:

  • bieżące kontrolowanie finansów swojej firmy oraz uzyskiwanie informacji, które mogą być przydatne w celu podejmowania różnych decyzji w przyszłości,

  • zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż prawdą jest, że samodzielna księgowość jest najtańszym sposobem prowadzenia ksiąg rachunkowych.


    Rozwiązanie, o którym mowa jest w głównej mierze przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów, w przypadku których w każdym miesiącu występuje podobna ilość i wartość transakcji, nie występują skomplikowane rozliczenia kosztów oraz zatrudnieni pracownicy. W takiej sytuacji dokonanie rozliczeń firmy nie jest trudne.


    Dosyć poważną wadą tego rozwiązania jest czasochłonność i występujące ryzyko. Dlaczego ryzyko? Otóż prawda jest, że im bardziej skomplikowane rozliczenie, tym większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Bardzo istotne jest też to, że w kwestii przepisów prawnych trzeba być na bieżąco i dobrze rozumieć zachodzące zmiany.

    Każda osoba, która prowadzi lub dopiero zamierza prowadzić swoją działalność gospodarczą musi sobie zdać sprawę z tego, że księgowość jest najważniejszym filarem firmy, więc także wybór sposobu jej prowadzenia należy odpowiednio przemyśleć, rozważając wszystkie możliwe za i przeciw.