Zmiany w prawie pracy w 2018 roku

Właśnie trwają pracę nad nowym projektem ustawy dotyczącym zmian w Kodeksie pracy. Projekt ma być gotowy w marcu. Czego możemy się spodziewać?
 

Projekt przewiduje:

1. Dwie formy zatrudnienia

Zmiany szykują się już w samych formach zatrudnienia. Niebawem formalnie mają zostać wyodrębnione zatrudnienie etatowe i nieetatowe. Zatrudnienie nieetatowe dotyczyć będzie pracowników, którzy wykonują pracę w wymiarze nie większym niż 16 godzin tygodniowo.

 

2. Urlop wypoczynkowy


Komisja pracująca na projektem planuje umożliwienie pracodawcy jednostronnego wyznaczenia daty urlopu wypoczynkowego w terminie dwóch miesięcy od dnia poinformowania o tym pracownika. Nie zmieni się minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego i nadal będzie wynosił 14 dni. Planowane jest również wyrównanie długości urlopów do 26 dni dla wszystkich, niezależnie od stażu. Komisja ma również przywrócić wcześniejsze przepisy mówiące o tym, że zaległy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać najpóźniej do końca marca następnego roku kalendarzowego.

 

3. Praca w domu

 

Zmian możemy się również spodziewać w zakresie świadczenia pracy w domu i telepracy. Jej wykonywanie będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy pracownik nie ma możliwości stawienia się w pracy.