Zmiany w płaceniu składek do ZUS

Przedsiębiorca, który płaci składki na ubezpieczenia i fundusze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obecnie musi wykonywać kilka przelewów. Zmienić ma się to już od 1 stycznia 2018 roku. Każdy przedsiębiorca otrzyma swój indywidualny numer rachunku, na który dokonywać będzie płatności, niezależnie od tego co opłaca. Pieniądze księgowane będą na koncie oraz automatycznie rozdzielane na poszczególne składki i fundusze.

Zmiany, które zostaną wprowadzone znacznie uproszczą przedsiębiorcom dokonywanie obowiązków oraz pozwolą obniżyć koszty związane z dokonywaniem przelewów. Niestety osoby, które posiadają zaległości w ZUS nie będą mogły opłacać bieżących składek, gdyż w pierwszej kolejności pokrywane będą zaległości.

Numer rachunku składać się będzie z 26 cyfr. Cyfry od 3 do 10 będą numerem identyfikacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, natomiast ostatnie 10 cyfr to NIP przedsiębiorcy.

ZUS rozpoczął przesyłanie informacji dotyczących nowego rachunku 1 października. Jeśli przedsiębiorca opłacający składki, do końca roku nie otrzyma listu z indywidualnym numerem rachunku, musi zgłosić się do ZUSu.